Protestas "Basavimas Internetu - Pavojus Demokratijai"

 

Demokratijoje svarbiausia sąžiningi ir patikrinami rinkimai

Balsavimas internetu - demokratijos pamatų griovimas

LR Seime vėl ruošiami įstatymai balsavimui internetu, kuris nacionaliniu mastu naudojamas tik Estijoje ir tiesiog būtų nepatikrinamas daugumos rinkimų stebėtojų, todėl prieštarautų LR Konstitucijai, kurioje skelbiama, kad rinkimų teisė turi būti lygiai visiems prieinama ir suprantama. Rašiklis baltame popieriaus lape su įvairiais stebėtojais tarp keturių sienų rinkimų apylinkėje yra tūkstančius kartų paprastesnis mechanizmas nei kompiuterių mikroschemos, kompiuterių tinklai, duomenų bazės ir t.t. Todėl iki šiol kiekvienas raštingas pilietis galėjo pilnai perprasti rinkimų organizavimą. Internetinio balsavimo tikrumu negalėtų būti tikri net geriausi specialistai - kompiuteriuose išlaikyti slaptą ir saugų balsą kol kas praktiškai neįmanoma. Esame įsitikinę, kad demokratijoje svarbiausia paprastas ir aiškus pamatas - sąžiningi ir patikrinami rinkimai.Remiamės žinomais ekspertais Lietuvoje ir užsienyje:

Saulius Maskeliūnas - informatikos mokslų daktaras, Lietuvos kompiuterininkų sąjungos Tarybos pirmininkas ir Prezidentas, Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos instituto direktoriaus pavaduotojas.

Ainė Ramonaitė - Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorė, balsavimo internetu studijos autorė, Valstybės pažangos tarybos narė.
Ian Brown - Oksfordo universiteto(JK) Oxfordo Interneto Instituto Informacijos Saugumo ir Privatumo profesorius, Oksfordo universiteto Kibernetinio saugumo centro direktoriaus pavaduotojas.
Ross Anderson - Kembridžo universiteto(JK) kompiuterių laboratorijos saugumo inžinerijos profesorius.
Rebecca T. Mercuri - jaunesnioji informatikos mokslų profesorė iš Pensilvanijos(JAV). 25 metus tyrinėjo elektroninius balsavimus.

Ronald Linn Rivest -  Masačiūsetso technologijos instituto(JAV) profesorius, vienas iš RSA kriptografijos išradėjų.
David Dill - Stanfordo universiteto informatikos profesorius.
J. Alex Halderman - jaunesnysis informatikos profesorius Mičigano universitete(JAV). Mičigano universiteto kompiuterių saugumo centro direktorius.
Barbara Simons - Berkeley universiteto(JAV) mokslų daktarė. Dirbo IBM mokslinių tyrimų departamente ir eilėje kitų privačių ir valstybinių organizacijų.
Duncan A. Buell - Pietų Karolinos universiteto(JAV) informatikos profesorius.
Bruce Schneier - žinomiausias pasaulyje kompiuterių saugumo ekspertas(JAV).
David Emm -  vienos geriausių antivirusinių „Kaspersky“ vyresnysis saugumo tyrinėtojas(JK).

 

Rašiklis ir Popierius

Nors šiais laikais lengva gauti išnykstančiu rašalu veikianti rašiklį ar besikeičiantį popierių, atlikti prisilietimo DNR tyrimus, tačiau organizuoti masinį sukčiavimą tokiomis priemonėmis būtų labai sunku. Rinkimų ar referendumų metu komisijose dirba apie 20 tūkstančių piliečių, o jų veiklą stebi dar apie 15-20 tūkstančių piliečių iš įvairiausių organizacijų. Jie yra tikrasis demokratijos garantas - nuo rinkimų pradžios iki pabaigos dirba kartu, pagrindinę dieną sėdi ir akivaizdžiai stebi vieni kitų popieriaus kilnojimą ir taip užtikrina beveik 100% rinkimų sistemos sąžiningumą ar bent sugeba pranešti apie visus pažeidimus, nes visa organizacinė sistema pakankamai paprasta ir įkandama kiekvienam raštingam ir to norinčiam. Rinkimų perimetras šiuo atveju yra viena(kiekvienoje apylinkėje) didelė patalpa su keturiomis sienomis ir kelios dešimtys stebinčių akių, matančių veidus, kojas, rankas, popierių, tušinuką, parašus, antspaudus.. kaip ir viskas labai aišku ir paprasta. Esama tvarka garantuoja balso tikrumą ir jo slaptumą. Visa informacija sujungianti visus rinkimų punktus jau nėra slapta/anonimiška, todėl suvestines gali patikrinti visi stebėtojai internete. Po pagrindinių rinkimų komisijos nesiskirsto kol balsai nesuskaičiuoti. Po biuletenių suskaičiavimo, jie užplombuojami ir saugomi. Juos galima vėliau perskaičiuoti. Rezultatus galima palyginti su moksliškai atliktomis apklausomis prie rinkimų apylinkių rinkimų dieną. Laisvų rinkimų pagrindinis reikalavimas – maksimalus paprastumas ir aiškumas kiekvienam rinkimų dalyviui. Jeigu rinkimų procesas, to norint, negali būti suprastas ir patikrintas kiekvieno raštingo piliečio, tuomet tai jokie laisvi rinkimai ir net ne demokratija, o tiesiog rizikingai naivus pasitikėjimas ir lygių teisių ir pareigų iliuzija. Iš enciklopedijos: „demokratija reiškia valdymo formą, kurioje visi piliečiai turi teisę dalyvauti šalies valdyme, skirtingai nuo valdymo formos, kurioje tokia teisė priklauso vienai klasei, išskirtinei grupei arba autokratui.“ Reiškia jeigu šalies valdymas priklauso nuo grupelės IT specialistų – tai jau nebe demokratija, o kažkas panašaus į technokratiją sumaišyta su oligarchija.

 

Esamą balsavimo tvarką reikėtų tobulinti

Popieriniame balsavime didžiausios rizikos – „karuselės“ papirkinėjimas, kuomet biuleteniai ištraukiami iš kišenės arba savo balso fotografavimas telefonu. Šioms problemoms spręsti jau daugel metų siūlome naudoti dalinai permatomas  balsavimo kabinas tam, kad būtų matoma ar pilietis nesukeičia biuletenių ir nefotografuoja. Galima būtų tiesiogiai bendru planu, saugiu atstumu įrašinėti ir transliuoti rinkimų komisijų darbą. Kadangi viskas vyksta ribotame plote, vaizdo įrašinėjimas leistų patikrinti kai kuriuos skundus arba atsitiktine tvarka vykdyti organizacinio darbo kokybės patikrinimą.


Informacija pildoma, netrukus bus daugiau.